تبليغاتX
هرمز زیست - نمونه ای از طرح درس بر اساس تدریس استقرایی
وبلاگ علمی- آموزشی
  • بيماري‌هاي واگيردار و غيرواگير

     اهداف :انتظار مي‌رود دانش‌آموزان بتوانند:

  • 1- بيماري‌هاي واگيردار و غير واگير را توضيح دهند.
  • 2- چند بيماري واگيردار و غير واگير نام ببرند.

    3- عوامل مؤثر در پيدايش بيماري‌هاي واگيردار را فهرست كنند.

    4- راه‌هاي پيش‌گيري از بيماري‌هاي واگيردار را شناسايي كنند.

    5- با انجام دادن يك تحقيق ساده، شايع‌ترين بيماري غير واگير و واگيردار را در محله و منطقه خود شناسايي كنند.

    6- چند راه حل عملي و مؤثر به مسئولان محلي پيشنهاد كنند.

    7- براي كاهش عوامل مؤثر در ايجاد بيماري‌هاي واگيردار و غيرواگير سعي و تلاش كنند.

    8- با مسئولان بهداشتي مدرسه و محله همكاري داشته باشند.

     

    روش تدريس: استقرايي

    فضا و مدل كلاس: كلاس درس معمولي (سنتي) يا آزمايشگاه و مدل كلاس گروه‌هاي كوچك.

    ايجاد و ارتباط انگيزه سازي: معلم پس از سلام و احوالپرسي و ارتباط عاطفي، يكي از فنون انگيزه سازي را انتخاب و بيان مي‌كند. آيا تاكنون بيمار شده‌ايد؟ حتماً خيلي ناراحت كننده بود؛ نتوانستيد ورزش كنيد و به ديدار دوستان برويد و ... امروز مي‌خواهيم با هم مطالبي يادبگيريم كه كمتر مريض شويم. سپس دانش‌آموزان هركدام يك تجربه شخصي درمورد بيماري ارائه مي‌دهند:

    ارزشيابي تشخيصي: معلم: قبل از اين كه به بحث اصلي بپردازيم، از چند نفر مي‌خواهم به سؤالات من پاسخ بدهند:

    1- سلامت و بيماري را تعريف كنيد.

    2- چگونه بيماري در انسان ايجاد مي‌شود.

    3- چه چيزهايي موجب بيماري مي‌شود.

    4- چند رفتار بهداشتي و غيربهداشتي را نام ببريد.

    اجراي روش استقرايي

    •  مرحله اول: برشماري و فهرست مطالب

    معلم: بچه ها هركدام از شما يك صفحه كاغذ و يك خودكار برداريد. سپس هر چه بيماري مي‌شناسيد، فهرست كنيد. دانش‌آموزان نام بيماري‌هايي كه مي‌شناسند، در صفحه مي‌نويسند.

    معلم: از چند نفر مي‌خواهم فهرست خود را بخوانند. (چند دانش‌آموز را انتخاب مي‌كند.) آفرين، خوب است. حالا گروه تشكيل دهيد. (گروه بندي از قبل انجام شده و هرگروه 4 تا6 عضو دارد) و با هم فكري يك فهرست گروهي تنظيم كنيد.

    دانش‌آموزان با مشاركت اعضاي هر گروه و تجربيات شخصي فهرست كامل‌تري ارائه مي‌دهند. (در اين راهبرد حس مشاركت جويي، هم فكري و هم انديشي تقويت مي‌شود.)

    معلم: از سرگروه يا سخنگوي هر گروه مي‌خواهم فهرست گروه خود را بخواند.

    سرگروه‌ها فهرست هاي خود را ارائه مي‌دهند و از اين طريق، اطلاعات همه دانش‌آموزان توسعه مي‌يابد و دانش به وسيله همه فراگيرندگان توليد مي‌گردد و با بهره‌گيري از مطالب، ديگر گروه‌ها فهرست خود را كامل‌تر مي‌كنند.

    نتيجه مرحله اول: دانش آموزان چند فهرست نسبتاً كامل از بيماري‌ها را به طور انفرادي و گروهي تنظيم كرده‌اند.

  •  
  •  مرحله‌ي دوم: گروه بندي براساس ويژگي‌ها

معلم: از همه بچه‌ها تشكر مي‌كنم؛ تلاش خوبي كرديد. هم‌ياري و هم‌فكري شما براي من جالب بود. حالا با تشكيل گروه، فهرست خود را دو بخش كنيد؛ يعني بيماري‌ها را به دو گروه طبقه بندي كنيد. دانش‌آموزان با راهنمايي معلم يك جدول دو ستوني رسم و آن را تكميل مي‌كنند. ممكن است آنان نتوانند بيماري‌هاي واگيردار را در يك ستون و غيرواگير را در ستون ديگر بنويسند. در اين جا معلم بايد به طور غير مسقيم كمك كند.

تعدادي از بيماري ها نوشته شود

تعدادي از بيماري ها نوشته شود

 

 

معلم: دونفر از سرگروه‌ها گروه‌بندي خود را بخوانند و بقيه دقت كنند. اگر كسي نظري داشت، مي‌تواند آن را بيان دارد و فهرست خود را كامل‌تر كند.

نتيجه‌ي مرحله‌ي دوم: فهرست كامل شده در مرحله‌ي اول (براساس ويژگي‌هاي مشترك) به دو گروه تقسيم مي‌شود.

  •   مرحله‌ي سوم: عنوان دهي و نام‌گذاري

معلم: از اين كه تا اين مرحله با موفقيت پيش رفته‌ايد، از شما قدرداني مي‌كنم. اكنون براي هر يك از دو گروه بيماري، نام مناسبي انتخاب كنيد.

دانش‌آموزان ضمن تشكيل گروه، فهرست كامل شده را نام‌گذاري مي‌كنند. (در اين‌جا ممكن است بعضي گروه‌ها به جاي ذكر واژه‌هاي واگيردار غير واگير، واژه‌هاي ديگري انتخاب كنند.)

معلم: وقت تمام است. از سرگروه‌ها مي‌خواهم نام گذاري خود را بگويند و ديگر گروه‌ها توجه كنند. هر سرگروه، بايد عنوان‌هاي خود را ارائه دهد و ديگر گروه‌ها، با ذكر دليل به رد يا قبول آن‌ها بپردازند.

نتيجه‌ي مرحله‌ي دوم: فهرست تكميل شده به صورت زير درمي‌آيد.

بيماري هاي واگيردار

بيماري هاي غيرواگيردار

 

 

  •  مراحل چهارم و پنجم:تشخيص جنبه هاي شاخص و كشف روابط

معلم: بيماري‌هاي واگيردار و غيرواگيردار چه خصوصيت ويژهاي دارند؟ويژگي هاي هر طبقه را بيان كنيد.

دانش‌آموزان به ويژگي انتقال يافتن آن‌ها اشاره و اين خصوصيات را فهرست مي‌كنند (در اين قسمت نيز كار ابتدا به صورت انفرادي و سپس به طور گروهي انجام مي شود).

نام بيماري

واگيردار

غيرواگيردار

راه انتقال

سرماخوردگي

+

-

دهان و ...

معلم: آيا مي‌توانيد باتوجه به جدول بالا، بنويسيد چه بيماري‌هايي از راه دهان منتقل مي‌شوند و يك جدول ديگر تشكيل دهيد؟

دانش‌آموزان مي‌توانند جدول زير را تكميل كنند.

نام بيماري

 

 

دهان

نفس

....

نشانه‌هاي آن

معلم: چرا بيماري وبا در گروه يك قرار دارد؟ توضيح دهيد. چه رابطه‌اي بين بيماري‌هاي گروه يك و دو وجود دارد و نشانه‌هاي آن چيست؟

دانش‌آموزان به ذكر دلايل كافي مي‌پردازند و رابطه بين آن‌ها را مي‌گويند.

نتيجه مراحل چهارم و پنجم: دانش‌آموزان جنبه‌هاي شاخص و روابط بين اعضاي هر گروه را مشخص و مقايسه مي‌كنند.

  •    مرحله‌ي ششم: استنباط و تعميم

معلم: تا اين مرحله، مفهوم بيماري‌هاي واگيردارو غيرواگيردار و روابط ويژگي‌هاي آن‌ها را درك كرديد. حالا استنباط و دريافت شخصي خود را در چند جمله بنويسيد. سپس با اعضاي گروه مشورت كنيد و نتايج را بنويسيد. آن‌گاه مفاهيم را به صورت تعريف بيان كنيد و راه‌هاي پيش‌گيري را بگوييد.

دانش‌آموزان به بحث درباره دريافت‌هاي خود مي‌پردازند و تعريف و تفسير و توصيف‌هايي ارائه مي‌دهند. در اصل، تمام گروه‌ها به تفاسير مشتركي از مفهوم مي‌پردازند و به استدلال موضوع توجه دارند و دليل به وجود آمدن بيماري‌هاي واگيردار و غيرواگيردار را بيان مي‌كنند.

  •    مرحله‌ي هفتم: پيش گويي و توضيح پديده‌هاي جديد (فرضيه‌سازي)

معلم: مطمئن هستم كه مطالب مورد نظر را ياد گرفته‌ايد. اگر موافق باشيد، دو بيماري نام مي‌برم و شما حدس بزنيد كه جزو كدام گروه هستند. سپس بگوييد از چه راه‌هايي منتقل مي‌شوند و نشانه‌هاي آن‌ها چيست؟ بيماري طاعون و هاري.

دانش‌آموزان ابتدا به صورت فردي و سپس به صورت گروهي، حدس مي‌زنند و مي‌نويسند كه اين دو بيماري چه وضعيتي دارند. (هر حدسي كه دانش‌آموزان بزنند، يك فرضيه تلقي مي‌شود.

نتيجه‌ي مرحله‌ي هفتم:  هر يك از گروه‌ها فرضيه‌اي براي سؤال مطرح مي‌كنند.

  •   مراحل هشتم و نهم: پشتيباني از فرضيه‌ها و تصديق پيش‌گويي‌ها

معلم: سرگروه‌ها بايد در خصوص فرضيه‌هاي خود بحث و گفتگو كنند و با هم‌فكري اعضاي گروه، دلايل قابل قبولي ارائه دهند.

دانش‌آموزان پس از بحث گروهي، از فرضيه‌هاي خود دفاع مي‌كنند (دانش‌آموزان ديگر نيز در اين خصوص به قضاوت مي‌پردازند و در نهايت، فرضيه‌ها رد يا تأييد مي‌شود. فرضيه‌هاي مورد قبول، به منزله‌ي دست‌آوردهاي علمي روي تابلو نوشته و به فهرست اوليه اضافه مي‌شود. معلم با طرح نكات جديد، نحوه‌ي فرضيه‌سازي و دفاع دانش‌آموزان را بررسي و كنترل مي‌كند.

ارزشيابي پاياني

مثال:

1- بيماري‌هاي واگيردار و غيرواگيردار را تعريف كنيد.

2- راه‌هاي ايجاد بيماري‌هاي واگيردار را بنويسيد.

3- براي جلوگيري از انتقال بيماري‌هاي واگيردار چه‌كار بايد كرد؟

4- نشانه‌هاي بيماري .... چيست؟

5- بيماري .... واگيردار است يا غير واگيردار؟

تكليف

معلم باتوجه به اهداف درسي و توانايي و علايق دانش‌آموزان به آنان تكليف مي‌دهد.

طرح درس:

مشخصات كلي

عنوان درس: برگ نهاندانگان،    تاريخ:            زمان لازم: 90دقيقه،          كلاس دوم تجربي

تعداد دانش‌آموزان: 30 نفر                             نام دبير:

هدف كلي

آشنايي فراگيران با خصوصيات و اجزاء ظاهري برگ در گياهان نهاندانه

اهداف رفتاري

1- 90% فراگيران بايد بتوانند پس از پايان درس، هر يك از اج‍زاء برگ را به طور كامل توضيح دهند.

 ملاك         شرايط                               ملاك       شرايط

2- فراگيران بايد بتوانند بدون مراجعه به كتاب 5 برگ را براساس شكل پهنك تقسيم‌بندي نمايند.

      شرايط                       ملاك                  عملكرد

3-فراگيران بايد بتوانند از ميان 10 برگ كه در اختيار آنان قرار داده مي‌شود. حداقل3نوع رگبندي را مشخص نمايند.  

                  شرايط      ملاك        عملكرد

 

مواد آموزشي

1- كتاب زيست شناسي متوسطه

2- تخته سياه و گچ

3- پوستر آموزشي از يك برگ كامل گياه نهاندانه

4- تصاوير مربوط به شكل پهنك و انواع رگبندي براي هر دانش‌آموز3صفحه، مجموعاً 90صفحه

5- برگ‌هاي نمونه در مجموعه‌هاي 12تايي براي 6 گروه

 

 

  فعاليت   هاي مقدماتي قبل از شروع درس

- شروع كار با نام خداوند

- احوالپرسي با دانش‌آموزان و دقت در وضع جسماني و

 رواني آنان

-حضور و غياب

- بررسي تكاليف داده شده در جلسه‌ي قبل

- معرفي يك گياه جديد توسط گروه ب:

اين معرفي شامل شكل ظاهري و خصوصيات خانوادگي گياه، محل رويش طبيعي آن، خواص دارويي (درصورت وجود) اگر قابل نگهداري در منزل است روش‌هاي نگهداري، روش تكثير و ...

(اين عمل هرجلسه توسط يك گروه از دانش‌آموزان انجام مي‌شود با فرض اينكه كتاب‌هاي لازم در كتابخانه موجود مي‌باشد. براي آشنايي فراگيران با گياهان مختلف و ايجاد انگيزه در آنان)

سنجش آغازين

آزمون ورودي

-كداميك از موارد زير جزو اعمال اصلي برگ نمي‌باشد؟

a) فتوسنتز                   b) انتقال مواد  

 c) تبادل گازها                  d) تعرق

- عمل برگ‌هاي فلسي شكل چه مي باشد؟

a) در پاي گل‌ها قرار مي‌گيرند               

b) رنگي شده با رنگ گلبرگ درمي‌آيند

c) عمل حفاظتي گل‌ها را دارند           

 d) عمل حفاظتي جوانه‌ها را دارند

 

پيش آزمون

- برگ كدام يك از گياهان زير فاقد دمبرگ است؟

a) گندم              b) سرخس               

c) مينا                   d) نارون

- كداميك از گياهان زير داراي برگ مركب مي‌باشند؟

a) نارون              b) بلوط                      

c) چنار                 d) اقاقيا

- رگبندي برگ نارون از كدام نوع است؟

a) مشبك             b) شانه‌اي                   

c) پنجه اي            d)خورشيدي

 

روش تدريس

الگوي تفكر استقرايي- شيوه‌ي تكوين مفهوم

ارائه درس

- نوشته عنوان درس بر روي تابلو: برگ نهاندانگان

الف- اجزاء‌ برگ (18 دقيقه)

- ابتدا برگ‌ ها را درميان گروه‌ها توزيع كرده و از آنان مي‌ خواهيم قسمت‌هاي مختلف هر برگ را به دقت مورد مطالعه قرار دهد.

- نتايج بررسي‌هاي آنان را بر روي تابلو يادداشت مي‌كنيم، نتايج را با يكديگر مقايسه مي‌كنيم.

- براي بررسي كامل و نتيجه‌گيري كلي با استفاده از پوستر آموزشي قسمت‌ها و اجزاء برگ را بررسي مي‌كنيم و سه قسمت كاملاً مشخص هر برگ را مشخص مي‌نماييم.

- حال از فراگيريان مي‌خواهم برگ‌هايي را كه در اختيار دارند براساس داشتن يا نداشتن از سه جزء بررسي مي‌كنند.

- بررسي نتايج گروه‌ ها

- نتيجه‌گيري: برخي اجزاء در تمام برگ‌ها ديده مي شود ولي برخي اجزاء فقط در برخي از انواع برگ‌ها ديده مي‌شود.

- توضيح نهايي معلم: پهنك جزء اصلي برگ‌ها مي‌باشد اما غلاف و دمبرگ خير، مثال بارز آن در ميان نهاندانگان گياهان تك لپه‌اي هستند كه اكثراً فاقد دمبرگ مي‌باشند. 

 

ب- بررسي اشكال مختلف پهنك (15دقيقه)

- فراگيران در اين مرحله شكل ظاهري پهنك برگ‌هايي را كه در اختيار دارند به دقت مورد بررسي و مشاهده قرار دهند.

- بررسي مشاهدات فراگيران

- حال از فراگيران مي‌خواهيم باتوجه به اطلاعات و مشاهدات مرحله‌ي قبل از برگ‌ ها را براساس شكل پهنك تقسيم بندي كنند.

- بررسي تقسيم بندي دانش آموزان

- نتيجه‌گيري كلي: دو نوع پهنك داريم: ساده و مركب، حاشيه‌ي پهنك هم مي‌تواند دندانه‌دار، بريده بريده و يا كنگره‌اي باشد. توضيحات تكميلي توسط معلم ارائه مي‌شود.

- بررسي مجدد گروه‌بندي برگ‌ها كه در مرحله‌ي قبل انجام گرفته بود توسط افراد هرگروه و اصلاح اشتباهات احتمالي

 

ج- انواع رگبندي: (20دقيقه)

- از دانش‌آموزان مي‌خواهيم برگ‌ها را از نظر شكل رگبرگ‌ها به دقت مورد نظر قرار دهند. البته بيشتر منظور ما برروي اشتباهات اصلي آوندها مي‌باشد. اين كاربران هر برگ جدا از درنظر گرفتن ساير برگ‌ها انجام شود.

- بررسي مشاهدات و اطلاعات اوليه كسب شده توسط گروه‌ها

- از دانش‌آموزان مي‌خواهم باتوجه به اطلاعات به دست آمده از مشاهدات اوليه برگ‌ها را براساس خصوصيات مشترك كه در رگبندي آنان مشاهده مي‌كنند گروه بندي نمايند.

- بررسي گروه‌هايي كه دانش‌آموزان براي برگ‌ها ايجاد كرده‌اند.

- از هريك از گروه‌ها مي‌خواهم معيارشان را براي گروه‌بندي خود بيان كنند.

- بررسي معيارهايي كه دانش‌آموزان براي تقسيم بندي برگ‌ها درنظر گرفته‌اند و رسيدن به يك معيار صحيح براي انجام گروه‌بندي برگ‌ها.

- كار هر گروه توسط معلم بررسي مي‌شود و اشتباهات احتمالي تصحيح مي‌گردد.

- بيان نام هر يك از انواع رگبندي و شرح خصوصيات هريك توسط معلم

- جمع بندي مطالب:

a) تصاوير آماده شده را در اختيار دانش‌آموزان قرار داده و سپس از هريك از گروه‌ها مي‌خواهيم تا يك قسمت از مطالب درس را با استفاده از تصوير توضيح دهند.

- ارزشيابي پاياني:

سؤالات از افراد مختلف پرسيده مي‌شود.

a) از ميان برگ‌هايي كه در دست داريد يك برگ كامل را نشان دهيد و اجزاء آن را مشخص نماييد.

b) 2برگ با پهنك ساده و يك برگ با پهنك مركب را نشان دهيد.

c) هريك از انواع رگبندي را به يكي از دانش‌آموزان نشان دهد.

تعيين تكليف:

a) پاسخ به پرسش‌هاي پايان درس

b) براساس اطلاعات به دست آمده در درس امروز راهنمايي براي پيش‌بيني شكل پهنك براساس نوع رگبندي و يا پيش‌بيني نوع رگبندي براساس شكل پهنك بيابيد. –

 بررسي مطالب كتاب

 
 
    منبع :http://zistnews.blogfa.com/
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم بهمن 1387ساعت 11:14  توسط محسن مهدوی فر  |